projekty rozwijające ekonomię społeczną

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach mini pakietów „Wspólna inicjatywa”

Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty,
na podstawie Regulaminu przyznawania i wydatkowania mini pakietów „Wspólna inicjatywa” ogłasza konkurs na dofinansowanie projektów mających na celu rozwój ekonomii społecznej w regionie w ramach projektu „Rozkręcamy społeczny biznes”.

1. W ramach mini pakietu dofinansowane będą projekty, które mają na celu w szczególności:

– wzmocnienie wiedzy i umiejętności grup, osób i organizacji pozarządowych w zakresie rozwijania ekonomii społecznej (np. poprzez organizację warsztatów, spotkań, wizyt studyjnych do Podmiotów Ekonomii Społecznej lub Przedsiębiorstw Społecznych mających na celu przygotowanie do prowadzenia PES lub PS),

– wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w obszarze ekonomizacji (przygotowanie do rozpoczęcia prowadzenia odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej) – efektem działania powinno być rozpoczęcie prowadzenia działalności odpłatnej lub gospodarczej przez organizację pozarządową,

– budowanie i wspieranie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju ekonomii społecznej (np. spotkania, warsztaty, debaty, z udziałem mieszkańców, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, samorządów, biznesu, podmiotów prowadzących aktywizację społeczno-zawodową osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznych, które zakończą się wypracowaniem celów i utworzeniem partnerstwa),

– aktywizację społeczności lokalnej i liderów lokalnych wokół ekonomii społecznej (np. organizacja lokalnych przedsięwzięć o tematyce ekonomii społecznej z udziałem lokalnych liderów, partnerów społecznych, samorządowych lub biznesowych),

– promocję ekonomii społecznej na poziomie lokalnym (np. akcje informacyjno-promocyjne, kampanie społeczne na poziomie lokalnym, pokazujące nowoczesne, nietuzinkowe spojrzenie na ekonomię społeczną z uwzględnieniem lokalnych przykładów działań)

i jednocześnie:

– wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,

– mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,

– będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

 

2. Do ubiegania się o przyznanie mini pakietów uprawnione są:

  • podmioty ekonomii społecznej posiadające osobowość prawną z terenu obszaru objętego wsparciem OWES w Zielonej Górze (powiatów: słubickiego, sulęcińskiego, krośnieńskiego, zielonogórskiego, żarskiego, wschowskiego, miasta Zielona Góra),
  • oraz podmioty ekonomii społecznej posiadające osobowość prawną z powiatów: świebodzińskiego, żagańskiego i nowosolskiego, które korzystały ze wsparcia OWES w Zielonej Górze,

– z wyłączeniem fundacji skarbu państwa i ich oddziałów, fundacji utworzonych przez partie polityczne, spółdzielni mieszkaniowych, stowarzyszeń samorządów lokalnych, Lokalnych Grup Działania i Lokalnych Grup Rybackich, Lokalnych Organizacji Turystycznych (działających na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej i w oparciu o ustawę prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z Art. 4. ustawy o POT) oraz związków stowarzyszeń,

– do konkursu nie mogą aplikować podmioty w likwidacji.

  • grupy nieformalne z terenu obszaru objętego wsparciem OWES w Zielonej Górze, liczących min. 3 osoby pełnoletnie, pod warunkiem otrzymania opieki prawnej przez podmiot ekonomii społecznej posiadający osobowość prawną i zarejestrowany na obszarze wsparcia OWES w Zielonej Górze.

3. Termin i warunki realizacji projektów.

3.1. Okres realizacji projektów wynosi od 1 do maksymalnie 3 miesięcy, nie później niż do 31.08.2018 roku. Nie będą finansowane działania akcyjne i jednorazowe wydarzenia, trwające krócej niż 1 miesiąc.

3.2. Miejscem realizacji projektów jest obszar objęty wsparciem OWES w Zielonej Górze.

3.3. Beneficjent może złożyć maksymalnie 3 wnioski, z zastrzeżeniem, że może otrzymać dofinansowanie na realizację najwyżej jednego projektu.

3.4. Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 4500,00 zł brutto. Wkład własny nie jest wymagany.

3.5. W ramach mini pakietu można finansować koszty służące osiągnięciu zakładanych we wniosku celów, między innymi: zakup materiałów biurowych, artykułów plastycznych i innych materiałów, np. do zajęć i warsztatów; koszty zakupu elementów wyposażenia, wynagrodzenia specjalistów, honoraria; wynajem sal, sprzętu, nagłośnienia, transportu; koszty druku, itp.

3.6. Z otrzymanego pakietu nie można finansować: udzielania pożyczek, przedsięwzięć, które zostały już zrealizowane, celów religijnych i politycznych oraz uprawiania kultu religijnego, działań ściśle sportowych, jeśli nie prowadzą one do aktywizacji społeczności i długotrwałych rezultatów, bezpośredniej pomocy finansowej dla osób fizycznych, inwestycji (np. zakup gruntów, budowa obiektów przemysłowych, oczyszczalni ścieków itp.), podatku od towarów i usług, jeśli istnieje możliwość odzyskania lub odliczenia tego podatku, tworzenia kapitału żelaznego organizacji, kar, grzywien i odsetek karnych, zakupu napojów alkoholowych, finansowania podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wydatków objętych regułami crossfinancingu i środków trwałych w rozumieniu Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, obowiązujących w dniu wydatkowania środków.

3.7. Planowane działania nie mogą powielać działań i wsparcia oferowanego przez OWES w Zielonej Górze. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na stronie internetowej www.owes.zgora.pl.

3.8. Koszty będą uznane za kwalifikowane tylko wtedy, gdy: są racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe, bezpośrednio związane z realizowanym przedsięwzięciem i są niezbędne do jego realizacji oraz zostały poniesione w terminie określonym w umowie.

4. Zasady składania wniosków.

4.1. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.

4.2. Wnioski należy składać w wersji papierowej w 1 egzemplarzu do 30.04.2018 roku do godz. 15.00 (decyduje data wpływu). Wnioski muszą być podpisane w sposób czytelny przez uprawnione osoby.

4.3. Miejsce składania wniosków:

  • Fundacja Zielona Dolina Odry i Warty, 1 Maja 1B, 69-113 Górzyca.
  • Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, ul. Dąbrowskiego 41D/3, 65-001 Zielona Góra.
  • Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice.

4.4. Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie http://pakiety.zdow.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 533 316 288 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.

5. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze projektów.

5.1. Komisja oceny wniosków dokona oceny formalnej w oparciu o następujące kryteria:

– projekt został złożony w wyznaczonym terminie;

– projekt jest złożony w na formularzu stanowiącym załącznik do Regulaminu;

– projekt jest złożony przez podmiot lub grupę uprawnioną do udziału w konkursie;

– projekt realizowany będzie na terenie wsparcia OWES w Zielonej Górze,;

– projekt trwa min. 1 – max 3 miesiące, a jego realizacja zakończy się przed 31.08.2018 r.;

– kwota wnioskowanej dotacji nie przekracza brutto 4 500 złotych;

5.2. Komisja oceny wniosków dokona oceny merytorycznej w oparciu o następujące kryteria:

– jasno zdefiniowana potrzeba, ważna dla społeczności, której zaspokojenie wpłynie na rozwój ekonomii społecznej;

– działania adekwatne do opisanej potrzeby, właściwy do założeń projektu harmonogram działań oraz wymierne rezultaty;

– szerokie zaangażowanie mieszkańców do współpracy z partnerami społecznymi, instytucjonalnymi i wolontariuszami;

– innowacyjność działań lub odbiorców;

– przedstawienie planowanych korzyści, jakie w efekcie realizacji projektu odniosą jego bezpośredni uczestnicy oraz lokalna społeczność, a także sami realizatorzy;

– możliwość kontynuowania wybranych działań projektu i podtrzymanie aktywności środowisk lub grup społecznych po zakończeniu realizacji projektu;

– budżet adekwatny do zaplanowanych działań;

– niewielkie doświadczenie podmiotu w aplikowaniu o środki;

– preferowane organizacje do 1 roku działalności.

5.3.  Komisja Oceny Wniosków przekaże podmiotowi pisemną decyzję o przyznaniu mini pakietu zawierającą jej uzasadnienie w przeciągu 14 dni od daty zakończenia oceny.

5.4. Podpisana zostanie umowa na wsparcie realizacji inicjatywy ukierunkowanej na rozwój ES.

6. Postanowienia końcowe.

6.1. Beneficjent jest zobowiązany do przekazania Realizatorowi stosownego rozliczenia stanowiącego załącznik nr 2 do umowy wraz z kopią dokumentów finansowych potwierdzających poniesienie wydatków, w terminie 14 dni po zakończeniu działań.

6.2. Beneficjent zobowiązany jest do stosowania zasad promocji i informowania o współfinansowaniu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

6.3. Brak akceptacji Regulaminu ze strony Beneficjenta skutkuje brakiem możliwości przyznania wsparcia.